Paweł Brzeski – Amatsu japońska terapia kręgosłupa

Paweł Brzeski
Amatsu, to terapia manualna pochodząca z Japonii. Jej początki sięgają ponad dwa tysiące lat wstecz, a wiedza o strukturze i działaniu ciała ludzkiego była przekazywana i doskonalona przez następnych nauczycieli. Działanie Amatsu możemy dziś zrozumieć dzięki koncepcji tensegracji, która zakłada, że tkanki miękkie przez kompresję i rozciąganie oddziaływują wzajemnie na siebie. Każdą zmianę napięcia, problemy i dysfunkcje rozpatruje się całościowo, zwraca uwagę nie tylko na miejsce bólu, ale na rozkład napięć w całym organizmie. Dzięki uciskowi odpowiednich punktów na ciele, Amatsu przywraca równowagę strukturalną w tkankach i homeostazę.
Wiedza, na której Paweł się opiera, sięga ponad 3000 lat wstecz. Głównym jej nauczycielem i propagatorem w Japonii jest Dr. Masaaki Hatsumi. Jest on też pierwszym ze swojej linii, który postanowił przekazać swoją wiedzę szerszej rzeszy ludzi; prowadzi szkołę sztuk walki „Bujinkan Ninpo Taijutsu”. W jego posiadaniu są starożytne zwoje dotyczące naturalnej medycyny i wiedzy o działaniu ludzkiego ciała „Hichi Buko Goshin Jutsu”, co w wolnym tłumaczeniu znaczy „sekret otwierającego się kwiatu”. Główny nauczyciel Pawła – Dennis Bartram, to utalentowany praktyk terapii manualnych (Applied Kinesiology, masaż szwedzki, osteopatia itp.) poznaje w latach 80-tych Hatsumiego. Jedzie do Japonii i studiuje pod jego czujnym okiem. Jest pierwszym (z trzech), który dostaje pozwolenie nauczania Amatsu na Zachodzie. Przez te lata praktykuje, pomaga wielu ludziom wrócić do zdrowia, czasem w beznadziejnych przypadkach. Cały czas się kształci, pogłębia wiedzę, odkrywa nowe tajemnice ludzkiego ciała, uczy i przekazuje swoją wiedzę wielu uczniom. Co więcej, stara się (z powodzeniem) wytłumaczyć, przy pomocy zachodniej nauki i wiedzy, tajemnice  ludzkiego ciała przekazane mu przez Hatsumiego. W roku 2012 jego uczniowie Sean Beakey i David McCarthy otwierają w Dublinie (Irlandia) pierwszą pełnoprawną, profesjonalną, czteroletnią szkołę Amatsu. Szkoła ich kładzie nacisk na perfekcyjną znajomość anatomii, fizjologii, wiedzy ortopedycznej, rozszerzając to wiedzą pochodzącą od mistrza Hatsumiego. Wiedza ta dzieli się na 4 poziomy:
1. Anma – manipulacja mięśniami, ścięgnami; są to techniki zbliżone do masażu Shiatsu, czerpie dużo z tej wiedzy. W Japonii studiuje to każdy lekarz medycyny.
2. Seitai – skupia się na manipulacji więzadłami, czyli tkanką, która łączy ze sobą kości.
3. Shinden – to wiedza i manipulacja organami wewnętrznymi i nerwami.
4. Kenku – ostatni poziom: zajmuje się czaszką, mózgiem i rdzeniem kręgowym.
Amatsu jest kompleksową wiedzą o strukturze ciała człowieka i naturalnym ruchu. Najważniejszy jest ruch, jak ciało działa w ruchu, jak generowany jest ruch i co go ogranicza. Jak znaleźć napięcie, które po uwolnieniu, przywróci nam prawidłową postawę, zasięg kończyn, w skrócie przywróci nam Równowagę Strukturalną.
Co jest ważne, wschodnia medycyna ma podejście holistyczne, mimo że Amatsu zajmuje się strukturą ciała, ma świadomość wpływu innych czynników, jak równowaga chemiczna, emocjonalna, elektryczna czy środowisko w jakim żyjemy.
P.S. W czasie terapii preferowane luźne, wygodne ubranie (nie trzeba się rozbierać).
link do strony mojej szkoly https://daghdasynergy.ie/
Jest u wiele filmów, moim zdaniem bezcenne.